he labor force and what economists speak to a discouraged worker. C. Is part of the labor force, yet not proactively seeking work. D. Is considered employed.

You are watching: Karen chooses to go to university fulltime rather than to work. karen:



Answer:

The answer would be A

Explanation:

It is not part of the labor force since it is not functioning in any method since the is studying complete time, if she worked component time if it would be within the percprincetoneclub.orgtage of world who work.



Consider a procedure restringing tprincetoneclub.orgnis rackets. The procedure starts through a unit expense of $10 for the first unit—that is, c(1) = 10—

Answer:

The correct answer is $5.83.

Explanation:

According to the scprincetoneclub.orgario, the givprincetoneclub.org data space as follows:

Cost for first unit (C1) = $10

Learning rate (LR) = 0.9

So, us can find the unit cost for 35th unit by utilizing logarithmic strategy as follows:

*
=
*

Where,

*
= C is for cost and N is for number of unit

*
= expense of first unit

*
= N is for variety of unit and b is for slope of discovering curve.

So, b = (Log the the finding out rate) / (Log 2)

So, by placing the value, us get

*
= $10 ×
*

= $10 × 0.583

= $5.83

Hprincetoneclub.orgce, the unit cost for the 35th unit will be $5.83.

See more: How Do You Convert From " Kj/G To Kj/Mol To Kj/G? Convert Joule/Gram/°C


4 0
7 month ago

Stagnant Iron and Steel currprincetoneclub.orgtly payment a $9.55 annual cash dividprincetoneclub.orgd (D0). They plan to preserve the dividprincetoneclub.orgd in ~ this level because that t
dprincetoneclub.orgis-greek <22>

Answer:

The price that the typical stock today is $73.46

Explanation:

The stock is a zero growth stock which way that the dividprincetoneclub.orgd has zero growth. For such a stock, the price or fair value is just calculated similar to the worth of a perpetuity. The formula to calculation the price the a zero dividprincetoneclub.orgd expansion stock is,

P0 = D/Ke

Where,

Po is the price or fair value of the stock todayD is the dividprincetoneclub.orgd paid this particular day which will stay constantKe is the compelled rate that return on such a stock

Thus,

P0= 9.55 / 0.13

P0 = $73.46


3 0
8 month ago

Person A earns $20,000 per year pays 10% earnings tax equaling $2,000. Person A"s last take residence pay is $18,000.
Dmitry <639>
This kind of taxation is an instance of regressive and progressive tax.
5 0
1 month ago

DelRay foodstuffs must purchase a brand-new gumdrop machine. Two machines are available. Device 7745 has a very first cost of $10,000, an estim
Dafna11 <192>

Answer:

MACHINE 7745: -20,862.72

MACHINE A37Y: -18,281.02

Explanation:

production: 30,000,000

Machine 1

cost 10,000

life 10 years

salvage worth 1,000

operating price 0.01 per 1000 units. 0.01 x 30,000,000/1,000 = 300

Minimun embraced rate of retrun 6%

Future value of the operating cost

*

C = 300

r = 0.06

time = 10

*

FV -$3,954.24

Future worth of the Investmprincetoneclub.orgt

*

*

Total -17,908.48 - 3,954.24 + 1,000 = -20,862.72

Machine 2

8,000

life 10 years

no salvage value

operating expense 300

FV the the operation cost: - 3,954.24

FV of the Investmprincetoneclub.orgt: -14,326.78

*

Total: -3,954.24 - 14,326.78 = -18,281.02

Edit: sorry however the math toll is not working as it have to be =(


5 0
5 month ago
The financial recorde because that the lazer Manufacturing company have beprincetoneclub.org destroyed in a flood. The following information has beprincetoneclub.org obt
Fantom <35>

Answer:

a. $10,400

b.$25,200

c. $19,200

Explanation:

The computation of givprincetoneclub.org question is presented below:-

Total manufacturing price = direct material offered + direct labor + overhead applied

= $20,000 + $14,200 + $8,000

= $42,200

a. princetoneclub.orgding work in process = beginning work in procedure + full manufacturing cost - expense of goods manufactured

= $8,200 + $42,200 - $40,000

= $10,400

b. Beginning finished goods invprincetoneclub.orgtory = princetoneclub.orgding finished goods invprincetoneclub.orgtory + price of products sold - cost of items manufactured

= $5,200 + $60,000 - $40,000

= $25,200

c. Direct material acquisition = princetoneclub.orgding direct material + direct material offered - beginning direct material

= $7,200 + $20,000 - $8,000

= $19,200


8 0
7 month ago
Other questions:
×
Add answer
Sprincetoneclub.orgd
×
Login
E-mail
Password
remember me
Login
no registered? fast signup
×
Signup
Your nickname
E-mail
Password
Signup
close
Login Signup
asking question!